FP-45 Liberator

Během druhé světové války byly vyvinuty a vyráběny různé zbraně, ale některé z nich vynikaly svou jednoduchostí a nízkými náklady na výrobu. Snaha o zlevnění a zvýšení produkce byla zvláště patrná u samopalů díky lisovacím technologiím. Nicméně, do pistolového segmentu zasáhly tyto snahy spíše okrajově, až na konec války, kdy v Německu vznikly pokusné konstrukce s těly a závěry vyráběnými z lisovaného plechu. Tyto projekty však nikdy nedosáhly sériové výroby. Naopak, jednoduchostí své konstrukce vynikala pistole známá pod označením Flare Projector Caliber 45, která byla vyráběna firmou Guide Lamp Corporation, divizí General Motors Corporation, v Andersonu ve státě Indiana.

Projekt FP-45 Liberator vznikl pod původním označením Flare Pistol M1942 na půdě Psychologického výboru armády Spojených států (US Army Joint Psychological Committee) s myšlenkou vytvořit jednoduché a levné pistole, které by bylo možné leteckými shozy dodávat odbojovým skupinám na okupovaných územích. Pro utajení jejich skutečného účelu dostaly tyto zbraně označení podobné těm, které byly obvyklé u signálních pistolí a osvětlovacích vrhačů. Výroba pistolí Liberator M1942 u firmy Guide Lamp Corporation trvala pouze jedenáct týdnů, konkrétně od června do srpna 1942, kdy bylo vyrobeno kolem jednoho milionu kusů. Tyto pistole byly dodávány v papírových kartonových krabicích spolu s deseti náboji ke každé zbrani a dřevěnou tyčinkou pro vyrážení vystřelených nábojnic. Každá pistole byla doprovázena ilustrovaným návodem, který byl navržen tak, aby byl srozumitelný bez ohledu na jazykovou bariéru. Distribuci těchto pistolí na okupovaná území Evropy převzal Úřad strategických služeb (OSS – Office of Strategic Services). I když se Liberator nikdy nedostal během války do rukou odbojových skupin v Evropě, objevil se v boji v Číně, na Filipínách a v dalších částech Tichomoří. Po válce bylo mnoho těchto pistolí zničeno, ačkoliv s postupujícím časem cena dochovaných exemplářů stoupá a jejich kopie se stávají žádanými sběratelskými kousky. 

Tato jednoduchá pistole měla lisované tělo svařené ze dvou symetrických polovin a hladkou hlaveň s vystruženou nábojovou komorou. Vertikálně suvná závěrová deska s horní částí sloužící jako hledí měla dva otvory. Vnitřní prostor rukojeti byl krytý odsuvným plechovým víčkem a umožňoval uložení nábojů. Ovládání zbraně bylo jednoduché - stačilo natáhnout úderník, vložit náboj, zavřít závěr a stisknout spoušť, což napnulo úderník a spustilo střelbu. Pistole Liberator byla v ráži .45 ACP, měla délku 141 mm a vážila 450 gramů. Tato zbraň byla jednoduchá, ale svou roli jako levný prostředek pro výzbroj odbojových jednotek na okupovaných územích plnila účinně. Její historie připomíná, jakou roli mohou hrát jednoduché a nenáročné konstrukce ve válečném prostředí.

Související položky

Partneři